Egy kis darutörténelem
Már az ókorban is használtak darukat, de valószínűleg régebben is voltak különféle emelőszerkezetek, amikről viszont nem maradt fenn semmilyen emlék. A görögök már az i.e. VI. századtól alkalmaztak darukat a templomok építésénél. A templomok oszlopait kisebb hengeres darabokból állították össze, a rajtuk látható hornyok arra utalnak, hogy daruval emelték be őket a helyükre. A darukhoz az akkor már ismert egyszerű gépeket használták fel: a csigasort és a kötéldobot!
A rómaiak továbbfejlesztették a görög darukat, feltalálták a taposómalmot, és ezt a hajtást alkalmazták. A legegyszerűbb római daru, a trispastos egyetlen rúdból álló gémből, kötéldobból, kötélből és három csigából álló csigasorból épült fel. A daru teherbírása mintegy 150 kg lehetett, de feltételezhető, hogy nagyobb teherbírású eszközök is léteztek a Római Birodalomban, csak nem maradt fent róluk semmilyen feljegyzés!
A középkorban is használtak darukat a kikötőkben, építkezéseken, és a bányászatban is. A középkori daruk a trispastos továbbfejlesztésével épültek. A középkori daruk a maiakkal ellentétben elsősorban teheremelésre voltak alkalmasak, a teher vízszintes mozgatása azonban nem volt lehetséges. A középkori daruk nem rendelkeztek fékkel a teher lefutásának megakadályozására, mert a fából ácsolt szerkezeteknek akkora volt a súrlódása, hogy erre nem is volt szükség!
Manapság felhasználási helyük és módjuk szerint különböztetjük meg a darukat, eszerint létezik futódaru, ami üzemcsarnokokban, magasan elhelyezett síneken fut, bakdaru, ami általában kikötőkben látható, működésében hasonlít a futódaruhoz, autódaru, amit általában valamilyen nagy teherbírású tehergépjárműre szerelnek, így nem helyhez kötött, viszont a teherbírása kisebb, mint a statikus daruké. Ezen kívül az úszó-, torony-, és portáldarukat kell még megemlíteni; az első kettőt mindenki ismeri, a harmadik a bakdaru speciális, kikötőkben használt változata.
Ha Önnek, vagy cégének darura lenne szüksége, keresse fel a Kopecskó És Társa Kft. honlapját a www.kopecsko.hu címen, és béreljen tőlük a szükséges eszközökből! Kérdés, vagy észrevétel esetén vegye fel a kapcsolatot a +36-88-210-884-es telefonszámon, vagy írjon a kopecsko@kopecsko.hu e-mail címre!